דאגות

אני מדבר המון על שינויים. הם חלק מרכזי בעשייה היומיות שלי. בין אם בייעוץ השיווקי והדיגיטאלי ובין אם בהרצאות השונות. בהרצאת אתגר הטרנספורמציה שהעברתי היום דברתי גם על שליטה, לחץ, דאגות ופחדים. בחרתי הערב לשתף אתכם בקצת מידע אודות המחקר שבצעתי לגבי שינוי והדאגות שלנו

 

אנו צריכים להבין ששינוי מפחיד, מלחיץ ומדאיג את רובנו מפני שהוא מעביר אותנו ממצב מוכר ובשליטה, למצב לא ידוע וללא שליטה. ושליטה היא יצר הישרדותי שקיים בנו עוד מימי האדם הקדמון. כל המערכת שלנו מושתת על שליטה.

 

אז כמה מילים על דאגות, דאגה היא דוגמה לחוויה דמיונית ספציפית. כאשר אנו מודאגים אנו מקרינים על עצמנו מנטלית, רגשית ופיזית מצב שאפילו לא קרה. כאשר אנו דואגים באופן מובהק מאי הצלחה אנו מוצאים את עצמנו חווים את אותם תגובות רגשיות, מנטליות ופיזיות של אי הצלחה אמיתית. אנו חווים חרדה, חוסר כשירות ולבסוף כאבי ראש וכיב קיבה. בכל הנוגע למוח שלנו, לא הצלחנו במשימתנו, ואם נמשיך לדאוג על כך מספיק זמן ואם נתרכז סביב אי ההצלחה, בפועל נרגיז את עצמנו ובסופו של דבר נביא את עצמנו למצב אמיתי של אי הצלחה ואף נחלה.

 

דאגה היא בפועל מימוש השליליות של הדמיון הקריאטיבי. דאגה היא חוויה שלילית דמיונית. רובנו לא מבינים שתוצאות חיוביות ניתנות למימוש בדיוק באותה דרך ע”י שימוש בדמיון הקריאטיבי באופן בונה. המוח שלנו מורכב ומדהים אך כמו מחשבים הוא יכול לעבוד רק בהתאם לדאטה שאנו מזינים אותו. כאשר אנו חיים את חיינו כל היום בדאגות, אנו מכשילים את עצמנו. אנו מזינים למוחנו את הדאטה הלא נכון.

 

אם נלמד לנצל את אותה כמות זמן בדמיון הצלחתנו, במקום דאגות לאי הצלחתנו, אנו נהפוך את התהליך של החוויה הדמיונית ובמקום חרדה נפתח בטחון, שליטה פנימית, ותחושת שגשוג תחליף את תחושת החרדה.

 

אז כדי להתמודד בהצלחה עם השינויים בחיינו, החיים מצריכים מאתנו לפתור את האתגרים שעומדים בין איפה שאנו נמצאים היום לבין המקום אליו אנו רוצים להגיע. אף אדם אינו חף מאתגרים. אתגרים הם חלק מהחיים של כולנו, אבל אנו מבזבזים המון אנרגיה וזמן בדאגות על בעיות לא רלוונטיות.

 

הערכה מחקרית אודות הזמן שאנו מבזבזים על דאגות היא:

40% מהדאגות הן על דברים שלעולם לא יקרו.

30% מהדאגות הן על דברים שקרו בעבר ולא ניתן לשנותם.

12% מהדאגות הן על נושאים מיותרים

10% מהדאגות הן על נושאים קטנוניים

מה שמשאיר 8% של דאגות אמיתיות.

בקצרה, 92% מהדאגות שלנו גובות מאתנו זמן רב, גורמות לחץ רב וצער כאשר הן לחלוטין לא נדרשות.

גם את אותם 8% של דאגות אמיתיות אפשר לחלק לשני סוגים. אלו שאנו יכולים פתור ואלו שאנו לא יכולים לפתור בעצמנו, ורוב האתגרים שלנו נכללים בסוג הראשון, אלו שאנו יכולים לפתור אם נלמד איך.

 

לסיכום הפוסט, המלצתי היא, אל תבזבזו את הזמן שלכם על דאגות לדברים לא רלוונטיים. 40% לא יקרו, 30% כבר קרו ואי אפשר לשנותם, 12% מהם מיותרות, 10% מהם קטנוניות, רק 8% מהם אמיתיות. תשתדלו להפריד בין האמיתיות ללא רלוונטיות ותפתרו את אלו שביכולותיכם לפתור.

 

ומשימה לסופ”ש, שבו עם עצמכם כמה דקות תפרטו את הדאגות שלכם כיום. תפרטו מה מטריד אתכם. בהתאם למחקר ששיתפתי תציירו טבלה ותכתבו ליד כל דאגה מהן לאיזה חלק היא מתאימה. כאשר תישארו עם 8% של הדאגות האמיתיות, תכתבו לצד כל אחת מהן, האם אתם יכולים לפתור אותה ואם לא, ובמידה וכן, אם מה נדרש ממכם כדי לפתור אותה. אתם תגלו שרוב הזמן אתם מוטרדים מדאגות שהן פשוט לא רלוונטיות עבורכם.

 

 

שיהיה אחלה סופ”ש

דאגות