חורפים

ג’ים רום פעם אמר שהחיים הם כמו עונות השנה ושהמבחן האמיתי של חיינו הוא איך אנחנו מתנהלים בחורפים החשוכים של חיינו. מה אנחנו עושים כשיורד גשם, כשקר ועצוב. לכן אל לנו לקוות לחורפים קלים יותר. עלינו לוודא שיהיו לנו יכולת טובות יותר להתמודד איתם. אל לנו לצפות לפחות בעיות. עלינו לפתח יכולות טובות יותר לפתור אותן.

אחרי הניתוח השני ב 2016 הגיע החורף. הלכתי לאיבוד. היתה לי פרנסה כי היו לי לקוחות מעולם הדיגיטאל והסושיאל אבל הייתי אומלל. באותה תקופה מצאתי את עצמי מסתובב ברחובות שעות מקשיב לגים וטוני ולס וארל ועוד רבים וטובים. הם הפכו להיות החברים הכי טובים שלי באותה עת. לא הייתי בטוח שאעבור את החורף אבל הקשבתי להם ופעלתי בהתאם להנחיות שלהם.

באותה תקופה התחלתי לכתוב את ההרצאה הראשונה. הבנתי שמצאתי את הייעוד שלי והגדרתי מטרה ברורה וספציפית. תוך כדי תנועה החורף עבר ואני בפועל התחלתי בתנועה מתמדת לעבר המטרה שהגדרתי.

כיום במקביל להרצאות וסדנאות אני ממשיך מייעץ בעולם הדיגיטאל והשיווק. בכל זאת אין תחליף לניסיון של כמעט 20 שנה בעולם הזה ובינינו אני בספק אם יש אתגר שיווקי משמעותי שלא נתקלתי בו במהלך השנים הללו. אז היום קוראים לזה אינסטאגרם או ווטסאפ או כל דבר אחר, אבל כשמסתכלים על זה פנימה באמת של החיים, האתגר השיווקי הוא קודם כל הגדרת הבעיה ויצירת הפתרון.

מניסיון, כמעט תמיד הפתרון הפשוט ביותר הוא גם הנכון ביותר. הכלים החדשים הם רק עוד כלי ועוד אמצעי למימוש האתגר השיווקי. זה נכון שלכל כלי יש את מאפייניו וצריך לייצר פתרון מותאם, אבל כל הכלים צריכים לתמוך המסר המרכזי ויצירתו לא תלויה במדיום, אלא בדיוק הפוך. בינינו בפתרונות הכי נכונים, כפי שאמר מרשל מקלואן ב  1964, המדיום הוא המסר.

כאשר אנחנו מבינים את זה, רמת הלחץ יורדת ואז היצירתיות והניסיון נכנסים לפעולה והפתרונות מתגלים. השלב הבא הוא לעבוד על מימוש הפתרון. וזה כיף גדול.

חורף 2018 הגיע. יש כבר 6 הרצאות שונות, חלקם לאנשים פרטיים וחלקם לעסקים וארגונים, 4 סדנאות מקצועיות וסדנת דגל אחת של 3 ימים. אני מתחיל את החורף בראש מורם והמון בטחון כי אני יודע לאן אני נע ואני יודע מהי מטרתי.

ראלף וולדו אמרסון, הפילוסוף והמשורר האמריקאי כתב בעבר שמטרת החיים היא לא להיות שמחים. מטרת החיים היא להיות תועלתיים, להיות מכובדים, להיות רחומים, לנצל את החיים לעשות הבדל בכך שחיינו באופן ראוי.

 

אני אישית חושב ששמחה היא אולי לא המטרה אבל כאשר אנו עומדים במטרות האחרות, שמחה היא ללא ספק התוצאה. אז אני בדרך לשם. זה מסע. 

חורפים