חזון ומטרה

שבוע הבא התבקשתי להרצות בקצרה על חזון ומטרה. אז התיישבתי הערב לכתוב כמו שאני מדבר. זה מה שיצא לי עד עכשיו.
 
הדבר הראשון שאנו צריכים על מנת להתקדם בחיינו הם חזון ומטרה. אם אין לנו באופן מודע חזון ומטרה, איך נדע בכלל לכן ללכת ואם אנו לא יודעים לאן ללכת, אני יכול להבטיח לכם שלא נגיע לשום מקום שנרצה. בוודאות נגיע למקום מסוים אבל הוא כנראה יהיה המקום שמישהו אחר בחר עבורנו כדי לספק לעצמו את מטרותיו.
 
אני מאמין שלכל אחד יש מטרות, גיליתי שהמטרות של רובנו פשוט לא מאתגרות מספיק ולכן כאשר חלקנו משיגים אותן זה פשוט לא זה ואפשר לזהות את חוסר החיות ע”פ הראש השפוף והמבט הכבוי בעיניים.
 
לכן עלינו להגדיר מטרות שמלהיבות אותנו לנוע קדימה אל עבר הלא ידוע. לאדם בעל מטרה מלהיבה בחיים יש משמעות, יש למה לשאוף ולהסתכל קדימה. מטרה ראויה הופכת לאובססיה מדהימה ותפקידה למשוך אותנו לעבר העתיד.
 
הרבה דברים משפיעים עלינו, לחלקנו אילו דברים שקרו לנו בעבר, ולחלקנו אילו דברים שמסיתים אותנו כרגע מדרכנו, אבל כאשר יש לנו רשימה של מטרות ברורות ראויות ומלהיבות לחיים ואנו יודעים באופן נחוש לאן אנו רוצים להגיע, והחלטנו שלא משנה מה, אנו חייבים להגיע לשם, גם המכשולים הגדולים ביותר והלא צפויים של החיים לא יוכלו לעצור אותנו וזאת בדיוק כוחן של מטרות ראויות.
 
אם אין לנו מטרות ראויות ומשמעותיות לעתיד, מאד קל ללכת לאיבוד עקב יום לא טוב, זה קל לקרוס אחרי חודש לא מוצלח, וזה אפשרי לטבוע אם עברה שנה שלקחה אותנו אחורה. אז אם אנו רוצים שיהיה לנו משהו שיעזור לנו להתגבר על הקשיים ולהתמודד איתם בהצלחה, אנחנו חייבים מטרה מעבר להיום, מעבר לשבוע הבא, מעבר לחודש הבא או מעבר לשנה הבאה.
 
מטרה ראויה וארוכת טווח תדחוף אותנו קדימה אל העתיד וככל שהמטרה יותר ברורה כך היא תדחוף אותנו יותר חזק. ככל שהיא תהא יותר דינאמית כך היא תשפיע יותר על חיינו, על הלב שלנו ועל הנשמה שלנו. מטרה יוצרת דמיון, מטרה גורמת למוח, ללב ולרוח הפנימית שלנו לפעול ולעשות את כל מה שצריך כדי להתקדם לעברה ולממש אותה.
 
כאשר אנו פועלים להגשמתה של המטרה שלנו, אנחנו מעוררים את המרכז הקריאטיבי במוח שלנו ואין דבר שלא נצליח לממש. תזכרו שכל מה שאתם רואים סביבכם היה פעם מטרה בדמיונם של אנשים אחרים, והם לא ויתרו עד שהם מימשו את המטרה שלהם. לכן מטרה וחזון הם ערך קריטיים עבור עתידנו.
 
אז איך קובעים מטרה ראויה?
מחפשים משהו שמרגש אותנו מעבר להיום, משהו ברמת הזהות האישית שלנו שמלהיב אותנו. משהו שיגרום לנו לזנק מהמיטה בבוקר לעסוק בו עם כל הווייתנו. משהו שאם נשאל מה אנו רוצים לעשות עוד 5 אן 10 שנים מהיום, זה זה. גם אם בדרך זה ישתנה, זה בסדר, הגמישות המחשבתית הזאת חשובה כי העולם משתנה כל הזמן, אבל התשוקה והלהט חייבים להיות שם.
 
השלב הבא הוא גיבוש תוכנית פעולה ומטרות ביניים
תבינו העניין עם מטרות כאלו הוא שלרוב אנו אולי יודעים מהו הצעד הראשון אבל אין לנו מושג מעבר לכך. זה מה שהופך אותן למלהיבות. אבל אנו גם צריכים להיות מודעים שזה גם מה שגורם לרובנו לוותר בדרך כי זה נראה רחוק מדי, גדול מדי. לכן אנו חייבים לגבש תוכנית פעולה מפורטת ולהגדיר מטרות ביניים.
 
תוכנית הפעולה תאפשר לנו לפרק את החזון הרחוק שלעיתים נתפש כבלתי אפשרי לפעולות פרקטיות אפשרויות. לואי דזה, פילוסוף סיני שחיבר את תורת הטאו אמר פעם שגם מסע של אלף מייל מתחיל בצעד אחד. קל לנו לעשות צעד אחד. זאת הדרך.
 
השלב האחרון היא הפעולה – המימוש בפועל
אני יכול לשתף אתכם באופן אישי שלפני כמה חודשים החלטתי לרוץ חצי מרתון. 21.1 ק”מ, זה היה נשמע לי הרבה ואפילו גדול מדי. התאמנתי לריצה מספר חודשים וכאשר הגעתי לריצה שמתי לב שעל מנת להתמודד איתה בהצלחה, לאורך כל הריצה הרעתי לעצמי בראש כאשר עברתי עוד חלק – מהעשירית הראשונה, הרבע הראשון, השליש, החצי וככה עד החצי ק”מ האחרון. ככה עברתי עוד חלק ועוד חלק עד שסיימתי את הריצה בהצלחה.
 
כל מטרה ראויה שלנו ניתן למימוש בצורה זו. אנו צריכים להכין את עצמנו ולחלק אותה למטרות ביניים ואז היא הופכת לישימה.
חזון ומטרה