שיפור מתמיד

לפני יותר מ 20 שנה הייתי סטודנט לתעשייה וניהול באוניברסיטת ת”א. חלק מהמסלול כלל לימודים על TQM ו KAIZEN. בשנים הראשונות אחרי התואר אפילו הטמעתי נהלים ותהליכים של TQM  ו KAIZEN בארגונים שונים, אבל עד לשנתיים האחרונות לא השכלתי במודע לבצע את התהליכים הללו על חיי האישיים.

כנראה שכן פעלתי על פיהם בתת המודע כי הצלחתי לעשות הרבה מאד לאורך השנים, אבל רק בעת האחרונה זה הפך למודע. הפתיע אותי ללמוד שממציא תורת ה KAIZEN לא היה בכלל יפני אלא אמריקאי בשם אדוורד דמינג שהתבקש ע”י הגנרל מקרתור לנסוע ליפן ב 1950 וללמד את היפנים תהליך בקרת איכות מהו. בעולם של היום זה נשמע מופרך אך זאת ההיסטוריה.

שאלו אותי בשבוע האחרון האם אני באמת מאמין שכל אחד יכול לעשות כל מה שהוא חולם. עניתי שעלינו להבין שקרוב לוודאי שלא נרוץ 100 מטר מהר יותר מיוסיין בולט ושלא נשחק כדורסל טוב יותר ממייקל ג’ורדון אבל אם יש משהו אחד שאני יודע בוודאות הוא שכל אחד ואחד מאיתנו יכול להיות טוב יותר מחר ממה שהיה היום אם רק יחליט שכך יהיה ויפעל בנחישות ובהתמדה כדי לממש זאת.

אני מזמין אתכם לקחת פסק זמן עם עצמכם ולהחליט מה אתם רוצים לשפר בחייכם בשנה הקרובה. בין אם זה זוגיות, פרנסה, הורות, אהבה, בריאות או כל אספקט אחר בחייכם. קחו דף ועט ורשמו את המטרה ומה עליכם לעשות כדי שהיא תתממש.

לאחר שכתבתם את התוכנית תתרגלו גם את תחושת ההצלחה. החיבור בין הכוונה לתחושה לאורך זמן הוא זה שהופך את זה לאמיתי. אחרי שתתמידו בכך, אתם תגלו ששיפור מהותי מורכב מהרבה מאד שיפורים זעירים.

 

באופן אישי אני יכול לספר שזה ממש ממש כיף לעצור לשנייה, הסתכל על השינוי שחוללתי בחיי ולדעת שאני עשיתי זאת, ואז לתכנן את השינויים הבאים ולפעול בהתאם. אני מתרגש בכל שבוע מהשבוע הקרוב ויודע שלא משנה מה יקרה הוא יהיה נפלא, כל עוד אתמיד בפועלי.