לשרוף את הספינות

אני מספר בהרצאה של השינוי שכדי לעשות שינוי באופן טוטאלי אנחנו צריכים לשרוף את הספינות כדי שלא תהיה לנו כל דרך חזרה. במקרה שלי בחלק מהשינויים היה לי נוח שהספינות עגנו בנמל בזמן שאני מתפתח ומשתנה אבל ליקום היו תוכניות משלו. עובדתית כל הספינות שלי נשרפו.


יש שיראו בזה פוגרום, מצב קטסטרופלי. מודה, היו רגעים שגם אני חשבתי וחשתי ככה. מי שמסתובב איתי יודע שבין המוכר והידוע, ללא ידוע, אני מעדיף את הלא ידוע. ההסבר מבחינתי פשוט. את המוכר וידוע אני מכיר ויודע ובינינו אני לא תמיד מרוצה ממנו. לעומתו הלא ידוע הוא בדיוק כשמו, לא ידוע. ככזה אין גבול לפוטנציאל האדיר החבוי בו. הכל יכול לקרות בלא ידוע. לכן מבחינתי הוא עדיף באלפי מונים על הידוע.


מילה לגבי היקום. מאד נוח להאשים את היקום. הכי נוח, כי הוא חיצוני לנו ואז אנו לא צריכים לקחת אחריות. בפועל אם תסתכלו ותבחנו באמת את הסיטואציה שבה אתם נמצאים, בלי תירוצים, תגלו ש 95% מהבעיות שלכם נובעות מסדרה של החלטות ופעולות או אי פעולות שנקטתם או לא נקטתם לאורך השנים האחרונות. כשעשיתי את הבדיקה הזאת מול עצמי ראיתי את זה בדיוק. לכן הסיטואציה הלא נוחה שחוותי היתה אחריותי שלי בלבד ולא של אף אחד אחר. לגבי ה 5% האחרים, אלו החיים ותלמדו להתמודד עם זה.


אנחנו צריכים לדעת שעל מנת שהלא ידוע יתממש אנחנו צריכים להגדיר מטרה ויעד. אנחנו צריכים להגדיר את הכיוון אליו אנו מתכוונים לנוע. זה הבסיס. אחרי שהגדרנו את המטרה אנחנו צריכים לפרק אותה לסדרה של צעדים קטנים שמובילים אותנו אל היעד. לאו דזה אמר פעם שגם מסע של אלף מייל מתחיל בצעד אחד.


כשהייתי קצין צעיר היי שם לפני כמעט 30 שנה היה לי שלט על הקיר שאמר שמה שלא מדיד, לא מנוהל. נראה לי ששלט כזה הסתובב כמעט בכל בסיס צבאי. אצלנו הוא נחת בחדר שלי. התובנה הזאת מלווה אותי מאז ועד היום, גם בלימודי התעשייה וניהול, מנהל העסקים ובכל עבודה שעבדתי. בינינו הוא גם רלוונטי בבחינת אפקטיביות השינוי, בין אם פנימי ובין אם חיצוני. כדי לוודא שאנו מתקדמים, אנו צריכים סרגל מדדים כדי לזהות את התנועה שלנו אל עבר היעד שקבענו לעצמנו.


בסופו של דבר קביעת מטרה, פירוקה ליעדי ביניים וקביעת לוחות זמנים ומדדים קריטיים לכל דבר שנרצה להשיג בחיים. אז אל תחששו מהלא נודע. הוא נפלא, כל עוד קבעתם יעד ואתם נעים לקראתו.


לחיים יש דרך להפתיע אותנו אבל אנחנו לרוב לא קשובים. לא לעצמנו ולא לסביבה שלנו. ההזדמנויות שם, אנחנו פשוט לא רואים אותן כי הן לא מצטיירות כהזדמנויות. הן לרוב מופיעות כקשיים או בעיות.


אז אני מחבק את הלא נודע, מתכנן תוכניות, מגדיר מדדים להתקדמות ופועל לזהות את ההזדמנויות. 2019 בדיוק בפתח. זה הזמן לשבת ולכתוב את התוכנית שלי ושלכם לשנה הבאה.

 

בהצלחה

לשרוף את הספינות