גישה והמשקפיים הצהובות

גישה. אולי המילה החשובה ביותר בחיינו. גישתנו לחיים קובעת את גישת החיים כלפינו. עלינו לדעת שאנו קובעים ומעצבים את חיינו ועיצובם יקבע ע”פ הגישה שלנו. אנחנו רוצים אהבה, אנחנו רוצים שפע. אנחנו רוצים חופש. אנחנו רוצים הרבה מאד דברים. רוב הזמן אנחנו מספרים לעצמנו סיפור שכאשר נשיג אהבה, שפע, או חופש הו אז החיים שלנו ישתנו. בסדנה של הנוירולוגיה של השינוי אני מסביר שעל מנת שהשינוי יתרחש אנו צריכים מראש לפעול, להתנהג ולחוש כאילו הוא כבר קרה.


ההסבר לכך פשוט. האהבה, השפע והחופש הם עניין של גישה. אם אנחנו מרגישים שהם שם הם באמת שם. ויותר מזה, ככל שנחוש, נתנהג ונאמין שהם קיימים הם רק יתרבו כי דומה מושך דומה.

בפועל אנחנו צריכים “להיות” לפני ש”נעשה” ואנו צריכים “לעשות” כדי “שנהיה”. זה קצת טריקי כי בעצם אני מסביר שאנו צריכים להשתנות כדי להשתנות, אבל כשבוחנים את זה לעומק זה די ברור.

עלינו לבצע פעולה אקטיבית כדי לבצע את השינוי, והפעולה האקטיבית עצמה היא עצם השינוי.

 

איך אנחנו יכולים לצפות שמישהו אחר יאהב אותנו אם אנחנו לא אוהבים את עצמנו? זה לא יכול לקרות. איך אנחנו יכולים לצפות לשפע כשאנחנו מרגישים חוסר תמידי? זה גם לא יכול לקרות. למה שהשפע יבזבז את עצמו על מישהו שרק מרגיש חוסר, ששום דבר לא מספיק לו, שרק רואה את האין. זה הגיוני. איינשטיין, טסלה ואדיסון אמרו את זה ואלו 3 נבחרים מהאנשים הכי חכמים שחיו פה על האדמה

כשחקרתי את הנושא הבנתי שהכל מתכנס לגישה. גישה חיובית. גישה חיובית היא לא משקפיים ורודות. היא יותר דומה למשקפיים צהובות. אנחנו רואים את המציאות באופן בהיר יותר וברור יותר. הם לא ורודות כי לחיים יש דרישות מאיתנו. דרך המשקפיים הצהובות אנחנו רואים את הקשיים ואת הבעיות אבל אנחנו בוחרים לראות אותם כאתגרים ואנחנו מחפשים את הטוב והפוטנציאל ואת הזדמנות בתוכם. אבל לפני שאכתוב על גישתנו לעולם, אני אתחיל דווקא עם גישתנו לעצמנו מכיוון שגישה זו קובעת את גישתנו לעולם.

 

אנחנו חושבים שאנחנו כל כך מכירים את עצמנו ובפועל אנו לוקחים את עצמנו כמובן מעליו. אנו נוטים להקטין את הדברים שאנו יכולים לממש והמטרות שאנו יכולים להשיג ומסיבה מוזרה מאמינים שאחרים בתחומנו יכולים לעשות דברים שאנו לא יכולים. בינינו זה גם בולשיט וגם ההרגל הכי שלילי שיש לנו, יותר מסיגריות, יותר מסמים, יותר מכל הרגל שלילי אחר. אנחנו צריכים לדעת שכאשר אנחנו דורשים מעצמנו באמת, החיים מדהימים ומתגמלים בכל תחום שנחליט לדרוש מעצמנו יותר ממה שאנחנו דורשים כיום.

עם גישה של חוסר ושליליות, אנו חווים חוסר ושליליות, לא משנה כמה יש או אין לנו. עלינו לדעת שמה שאנו מקבלים מהחיים, מה שאנו משיגים בחיים או לא מצליחים להשיג בחיים נקבע בעיקרו מהגישה הכללית שלנו. אנחנו צריכים לדעת שההצלחה ואי ההצלחה שלנו בכל משימה, נקבעים בעיקר בהתאם לגישה שלנו ולא בהתאם ליכולתנו השכלית. ויליאם גיימס, אבי הפסיכולוגיה האמריקאית סיכם זאת כך: התגלית הגדולה ביותר של דורנו היא שבני האדם יכולים לשנות את חייהם פשוט ע”י שינוי גישתם המנטלית. זה כל הסוד. העניין הוא שצריך לאמן אותה בסובלנות יום אחרי יום אחרי יום.

זאת לא אופוריה, זה לא לה לה לנד. זאת ההבנה שיש הזדמנות בכל סיטואציה למשהו טוב. היופי בגישה שלנו היא שהיא כמו הזמן, מה שהיה, חלף, לא משנה כמה שלילי הוא היה, וכל רגע חדש מלא פוטנציאל לטוב. עלינו לדעת שהמשקפיים הצהובות לא ישפרו את הראיה שלנו אבל הן יחדדו את החזון שלנו באופן דרמטי. שאלו את הלן קלר בעבר מה יותר חמור מלהיות עיוורת ותשובתה המידית היתה שחמור יותר להיות בעלי היכולת לראות בעיניים אבל להיות חסרי חזון. המשקפיים הצהובות מאפשרות לנו לראות את ההזדמנויות בכל האתגרים שאנחנו חווים.

 

אז אני בוחר לראות את העולם דרך משקפיים צהובות. בינינו לפעמים גם אני חוזר להרגלים הישנים, אבל המשקפיים מזכירים לי שהכל בסדר. שבכל קושי יש הזדמנות ואני רק צריך להיות פתוח אליה, לתפוס אותה ולפעול בהתאם. למרות שזאת רק מטאפורה, אם אי פעם תראו אותי ברחוב עם משקפיים צהובות, עכשיו אתם מבינים למה.

 

לסיום אציע לכם ניסוי קטן, במשך שלושים הימים הקרובים תתנהגו כלפי העולם, כל דבר וכל אחד שאתם באים אתו במגע בגישה שמייצגת את התוצאות שאתם רוצים להשיג. בין אם אלו בני הזוג שלכם, הבוס שלכם, הילדים שלכם ועוד. לדוגמא אם התוצאה הרצויה שלכם היא הצלחה רבה יותר, תתנהגו כאילו כבר השגתם הצלחה זו. אם אתם רוצים שיתייחסו אליכם בהערצה וכבוד, תתייחסו לאחרים בהערצה וכבוד קודם.

כל אדם בעולם הוא האדם החשוב ביותר בעולם בעיניו, אולי הוא לא יודה בזה אבל זאת עובדה. במהלך שלושים הימים הבאים תתייחסו לכל אדם שאתם באים אתו במגע כאילו הוא האדם החשוב ביותר בעולם. זכרו תוך כדי שבעיני אותו אדם הוא אכן האדם הכי חשוב בעולם.

אחרי שתעשו זאת שלושים יום, יקרו שני דברים. הראשון הוא שזה יהפוך להרגל והשני הוא שהחיים שלכם יתחילו להשתנות, גם אם בדברים קטנים. אנחנו צריכים לזכור שכל דבר ניתן לשיפור ודווקא השיפורים הקטנים הם אלו שהופכים את הטוב שאנו עושים למצוין.

 

בהצלחה בניסוי ומוזמנים לשתף אותי פה בתוצאותיו.

גישה והמשקפיים הצהובות